Čo je prosecco

Prosecco je šumivé víno, ktoré pochádza z viníc na severe Talianska, v regiónoch Veneto a Friuli. V našom sortimente nájdete prevažne prosecco tej najvyššej kvality z DOCG oblasti Valdobbiadene Conegliano a Asolo, ale zároveň aj Prosecco DOC. Prosecco je alkoholický nápoj, ktorý sa skvele hodí ako letné osvieženie alebo príležitostný nápoj pre odpočinkové situácie.

Čas na Aperitivo! Tento rituál sa stal populárny na medzinárodnej úrovni a vytvára ikonický okamih talianskeho životného štýlu. Prosecco je vďaka svojej variabilite cukornatosti vhodné aj ako popoludňajší pohárik, ale s elegantne neinvazívnou charakteristikou aj na párovanie s jedlom.

 

Delenie prosecca podľa kvality

V roku 1962 založila skupina producentov šumivých vín Consorzio di Tutela del Prosecco di Conegliano Valdobbiadene, ktoré predstavilo súbor výrobných predpisov s cieľom ochrany kvality ich vín. O 7 rokov neskôr bolo ich úsilie odmenené Ministerstvom poľnohospodárstva a bola uznaná produkčná zóna DOC. Konzorcium združuje producentov s cieľom chrániť a propagovať Prosecco v Taliansku a po celom svete. V roku 2009 bolo Conegliano Valdobbiadene klasifikované najvyššou kvalitou Denominazione di Origine controlli e Garantita (DOCG).

Päť testov kvality DOCG

1. Kontrola na viniciach, či sú dodržané pravidlá pre výsadbu DOCG

2. Kontrola kvality a množstva hrozna v čase zberu

3. Kontrola vinárskych postupov počas procesu výroby vína

4. Chemická analýza a oficiálna ochutnávka hotového produktu

5. Povolenie na predaj prostredníctvom kolku

 

Prosecco DOCG

Prosecco DOCG pochádza výlučne z kopcov medzi mestami Valdobbiadene a Conegliano, z odrody Glera, s možnosťou miešania 15% odrôd Verdisa, Perera alebo Bianchetto. Povolený výnos hrozna vo viniciach je 13,5 ton na hektár. Každé vinárstvo zmiešaním hrozna z rôznych mikrozón v tejto oblasti vytvára zmesi (cuvée), ktoré fungujú ako vyslanci vlastnej vinárskej filozofie. Vychutnať si ho môžete vo verziách Extra Brut, Brut, Extra Dry a Dry, klasifikovaných podľa úrovne zostatkového cukru.

 

Prosecco DOCG Rive

Pojem "Rive" označuje strmé svahy kopcov, ktoré sú charakteristické pre danú zónu. Táto kategória zdôrazňuje rozmanité výrazy Conegliano Valdobbiadene. Rive vína pochádzajú z najnáročnejších, najkvalitnejších viníc, ktorých je celkom 43. Každá z nich vyjadruje odlišnú a výraznú kombináciu pôdy, expozície a mikroklímy. V Rive sú výnosy viníc znížené na 13 ton hrozna na hektár a povolený je len výhradne ručný zber.

 

Prosecco DOCG Cartizze

Absolútnou špičkou u prosecca je Cartizze. Od roku 1969 má osobitné predpisy. Zahŕňa iba 107 hektárov viníc a leží vo Valdobbiadene medzi najstrmšími svahmi San Pietro di Barbozza, Santo Stefano a Saccol. Perfektná kombinácia miernej mikroklímy a starodávnych pôd, zložených z morény, pieskovca a ílu, dodáva týmto vínam jedinečné vlastnosti. Maximálny výnos je 12 ton hrozna na hektár. Vo vôni nájdeme charakteristické komplexné tóny jabĺk, hrušiek, citrusových plodov, broskýň a marhúľ, s náznakmi ruží a mandlí v dochuti. Chuť je vyvážená a elegantná s jemnými bublinkami.

 

DOCG Sui Lieviti (Col Fondo)

Tak je označené tradičné prosecco na kaloch, so sedimentom vo fľaši, tiež nazývaný sur lie alebo col fondo. Kvasinky (lieviti), podľa ktorých má názov, sú tie, ktoré spadajú na dno fľaše. Dochádza tak k re-fermentácii, v súlade s pôvodnou metódou výroby šumivých vín. Vyrába sa v štýle Brut Nature. Živé, ľahko zakalené šumivé víno s veľmi jemnými bublinkami a charakteristickou vôňou čerstvo upečeného chleba.

 

DOCG Asolo

Vinice na výrobu DOCG Asolo Prosecco sa nachádzajú na území 19 obcí okolo mesta Asolo. V rámci 15% tiež môže obsahovať odrody Verdiso, Bianchetto trevigiana a Perera. Základom ale zostáva Glera (85%).

 

Prosecco DOC Treviso

Ide o prosecco základnej kvality, o výrazné rozšírenie pôvodného regiónu, s priaznivými podmienkami pre pestovanie, nižšou nadmorskou výškou a masovejšej produkcii Prosecco DOC Treviso.

 

Frizzante

Druhá fermentácia v autoklávoch prebieha s nižším tlakom, maximálne 2,5 baru, oproti spumante, kde je minimum 3 bary. Výsledkom je čerstvé víno s menším počtom bubliniek.

 

Tranquillo - tiché víno

Prosecco bez bublín? Áno, je! Veľmi málo známy, ale špecializovaný produkt. Získava sa z najhustejšie vysadených viníc. Hroznové bobule sa zberajú až veľmi zrelé. Jeho farba je jemne slamovo žltá a vôňa plná jabĺk, hrušiek, mandlí a medu.

 

Ako sa vyrába prosecco

Výroba šumivého vína v oblasti Conegliano Valdobbiadene vznikla experimentami Antonia Carpenèe. Na začiatku 20. storočia bola vylepšená spoločnosťou, ktorá nesie jeho priezvisko, jednej z prvých talianskych spoločností, zameraných na šumivé vína. V nasledujúcich desaťročiach bola táto metóda ďalej zdokonalená na vinárskej škole v Conegliano. Zásadný prínos výskumu mal profesor Tullio de Rosa s vývojom metódy Martinotti.

Vo všeobecnosti, bublinky sa tvoria v šumivých vínach počas druhotnej fermentácie (kvasenie). Pri prvej fermentácii sa vyrobí víno, potom do toho základného vína pridajú kvasinky a cukor. Víno sa zase začne kvasiť a prebehne druhotná fermentácia. Cukor sa pomocou kvasiniek premení vo víne na alkohol a CO2, ktorý nevie uniknúť, ostane vo víne a tak vzniknú bublinky.

Prosecco sa vyrába „tankovou metódou“ (profesionálne Charmat alebo Martinotti). Pri tomto výrobnom postupe prebieha druhotná fermentácia v tlakových tankoch, tzn. autoclave (resp. v tankoch, ktoré vydržia tlak bubliniek/šumivého vína). Samotný proces druhotného kvasenia je jedným z najväčších rozdielov vo výrobe prosecca a šampanského/sektov (pri ktorých druhotná fermentácia prebieha vo fľašiach).

Delenie prosecca podľa zostatkového cukru

Extra Brut - 0 - 6 g/l
Brut - 6 - 12 g/l
Extra Dry - 12 - 17 g/l
Dry - 17 - 32 g/l 

 

Odrody prosecca

Glera

Jedná sa o hlavnú odrodu, ktorá musí tvoriť minimálne 85% zmesi pre prosecco. Prvá písomná správa o jej existencii v tejto oblasti pochádza z roku 1772. Samotné hrozná sú jemne zlatožlté a výsledné víno je charakteristické výraznými ovocnými a kvetinovými tónmi.

 

Verdiso

Táto odroda sa tu pestuje od 18. storočia. Bobule majú tvar vajíčka a po dozretí získajú citrónovo žltú farbu. Proseccu dodávajú šťavnatú kyslosť.

 

Perera

Odroda sa historicky pestovala predovšetkým na viniciach Cartizze. Hroznové bobule sú intenzívne žlté a charakteristickou vôňou pripomínajú zrelé hrušky. Aj v malom množstve odroda výrazne dodáva proseccu ovocné tóny vo vôni aj chuti.

 

Bianchetto

Prvá zmienka o tejto odrode pochádza zo 16. storočia. Má malé bobule hrozna, ktoré dozrievajú skôr ako iné odrody. Preto je hojne využívaná v chladnejších rokoch. Často sa vyskytuje vo vyšších oblastiach, ktoré majú ťažšie podmienky pre pestovanie.

 

Ako skladovať a servírovať prosecco

Kvality Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore si môžete plne užiť v roku nasledujúcom po zbere. V priebehu rokov sa vône vyvíjajú z ovocných a kvetinových tónov do zrelších. Fľaše by mali byť skladované na chladnom a suchom mieste, mimo svetlo a teplo.

Prosecco sa podáva pri teplote medzi 6 ° až 8 °C a pre Vaše potešenie odporúčame pomerne veľké, tulipánové poháre na stopke, ktoré Vám umožnia oceniť jeho bohatú vôňu. Flauty alebo coupe poháre sa neodporúčajú.

 

UNESCO

Ako vynikajúci príklad tradičného ľudského osídlenia, využitie krajiny a interakcie človeka so životným prostredím, sa v dôsledku nezvratných zmien v roku 2008 začal proces pridania kopcov Conegliano Valdobbiadene na zoznam svetového dedičstva UNESCO a v roku 2019 bol uznaný. Vďaka práci vinárov bola vytvorená skutočná kultúrna krajina, ktorá je jedinečná.

Valdobbiadene